Preferuję termin nieświadomość, zdając sobie sprawę, że ròwnie dobrze mògłbym mòwić o bogu czy demonie, gdybym chciał użyć języka mitòw. C.G.Jung

Symbolika owocowa

***
JABłKO

Powinniśmy zacząć od obalenia fałszywej legendy o zakazanym owocu: Ewa nie zerwała w ogrodzie jabłka! (Biblia nie wspomina w ogóle o jabłku, wspomina zaś o drzewie poznania dobra i zła ), więc tymbardziej nie jest ono symbolem zakazanego seksu. Najsłynniejszym jabłkiem jest to, ktòre stało się jedną z najbardziej popularnych kości niezgody: Parys uznał za najpiękniejszą boginię miłości, Afrodytę, dając jej symboliczne jabłko zwycięstwa; w zamian Afrodyta obiecała mu miłość Heleny. 
Jabłko jest darem Bożym, symbolem doskonałości (zainspirowanym jego okrągłym kształtem) i urody. W mitologii celtyckiej boska wyspa Avalon pochodzi od jabłka. Jabłko w kulturze Słowian symbolizuje dobrobyt. W Chinach jest wiązane ze spokojem. Jabłka są również symbolem wiecznej młodości i nieśmiertelności. Złote jabłka Hesperyd dawały wieczną młodość, a podobna właściwość została nadana jabłkom strzeżonym przez nordycką boginię Idunę. Odmłodzenie jest symbolizowane jabłkiem w folklorze rosyjskim. Jabłko jest również obrazem świata (symbolem władzy, atrybutem suwerenności). Dlatego New York nosi nazwę "Big Apple".


***
DYNIA

Dynia jest symbolem odrodzenia z piekła do nieba. Dzięki swoim licznym nasionom już od czasów starożytnych uważano dynię (zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie) za symbol zmartwychwstania. Stąd pochodzi tradycja nocy Halloween: opróżnione dynie, wycięte na kształt przerażających twarzy i oświetlone od wewnątrz. Te latarnie z dyni umieszczane są na parapetach domòw lub na rogach ulic, aby reprezentować powrót zmarłych w noc celtyckiego Nowego Roku, w ktòrą to noc zachodzi swoiste połączenie się świata żywych ze światem umarłych, będące początkiem odrodzenia się nowego roku, nowego cyklu .
W Europie zaokrąglony kształt dyni został połączony z wyobrażeniem ludzkiej głowy (myślę o takich wyrażeniach jak "łeb jak dynia", ktòrych jest więcej chociażby w języku włoskim). Od zastosowania w dawnych czasach dyni jako pojemnika na sól zrodziło się wyrażenie "mieć mało soli w dyni ", używane w celu określenia niskiej inteligencji itp. Negatywne znaczenie dyni wynika z faktu , że pomimo swych dużych rozmiarów, nie ma ona wielkich wartości odżywczych i smakowych. Z tego powodu stała się również symbolem nieważności. Wśród Rzymian – którzy zapewne widzieli ten owoc w krajach skolonizowanych przez ich Imperium – dynia była symbolem głupoty i szaleństwa. W Biblii jest opowiedziane, jak Bóg sprawił, że wyrosła dynia, która rzucała cień na Jonasza (4, 6-7).


***

Nessun commento:

Posta un commento